HERE are the parliamentary candidates for the Redditch and Stratford constituencies:
Redditch MP
Rebecca Blake (Labour)
Karen Lumley (Conservative)
Seth Colton (Independent)
Peter Jewell (UKIP)
Hilary Myers (Liberal Democrat)
Kevin White (Green)
Stratford-on-Avon MP
Elizabeth Adams (Liberal Democrat)
Edward Fila (UKIP)
Dominic Giles (Green)
Jeff Kenner (Labour)
Nadhim Zahawi (Conservative)
Here are the district and borough council candidates for Redditch, Stratford and Wychavon:
Wychavon District Council
Inkberrow
Peter Jewell (UKIP)
Clive Owen (UKIP)
David Powis (Independent)
Audrey Steel (Conservative)
David Wilkinson (Conservative)
Redditch Borough Council
Abbey Ward
Alan Mason (Labour)
Michael Chalk (Conservative)
Sharon Howard (Green)
Scott Preston (UKIP)
Diane Thomas (Liberal Democrat)
Astwood Bank and Feckenham Ward
Brandon Clayton (Conservative)
Gilly Copper (Labour)
Mary Kerry (Green)
Rachel Powers (UKIP)
Batchley and Brockhill Ward
Anita Clayton (Conservative)
Len Harris (UKIP)
Steve Pound (Green)
John Witherspoon (Labour)
Church Hill Ward
Peter Bridle (UKIP)
David Gee (Liberal Democrat)
Maureen Hudson (Conservative)
Kevin White (Green)
Pat Witherspoon (Labour)
Crabbs Cross Ward
Louise Deveney (Green Party)
Monica Fry (Labour Party)
Pamela Gee (Liberal Democrat)
Chris Harrison (UKIP)
Gareth Prosser (Conservative)
Greenlands Ward
Tony Pitt (Liberal Democrat)
Les Rogers (UKIP)
Mal Ullah (Conservative)
Jenny Wheeler (Labour)
Rylma White (Green)
Headless Cross and Oakenshaw Ward
Tom Baker-Price (Conservative)
Rita Hindle (Liberal Democrat)
Christopher Mowatt (Labour)
Jim Swansborough (UKIP)
Alistair Waugh (Green)
Matchborough Ward
Lee Bradley (Green)
Juliet Brunner (Conservative)
Mike Lewington (Labour)
Simon Oliver (Liberal Democrat)
Julie Walford (UKIP)
West Ward
David Bush (Conservative)
Kira Cooper (UKIP)
Matt Dormer (Conservative)
Steve Sullivan (UKIP)
Simon Venables (Green)
Lilian Vickery (Labour)
Fiona Whittaker (Green)
Christopher Williams (Labour)
Winyates Ward
Emma Bradley (Green)
Clive Cheetham (Labour)
Kathy Haslam (UKIP)
Antonia Pulsford (Conservative)
Ian Webster (Liberal Democrat)
Stratford District Council
Alcester and Rural Ward
Sue Adams (Conservative)
Karyl Arlene Rees (Liberal Dem)
James T Wilkinson (Labour)
Alcester Town
Lise Helen Bond Evans (Green)
Andrew Foster (Labour)
Susan Juned (Liberal Democrat)
Eric Payne (Conservative)
Studley with Mappleborough Green
Wayne Bates (Labour),
Justin Kerridge (Conservative)
Victoria Parker (Green)
Hazel Dawn Wright (Liberal Dem)
Studley with Sambourne Ward
Paul Anthony Beaman (Lib Dem),
Eric Malcolm Holder (Independent)
Susan Jones (UKIP)
Nick Moon (Conservative)
Karen D Somner-Brown (Labour)
Karen Tracy Varga (Green)